Telefon
WhatsApp
NİSSAN ELEKTRİK / ELEKTRONİK

Oto Elektrik/Elektronik Ünitesinde Yapılan Kontrol ve Tamirler

Oto elektrik arızalarında yapılan işlemler tecrübe, bilgi ve donanım gerektirir. Oto elektrik/elektronik arızalarından olan tesisat kaçaklarında ve test cihazı kullanılan elektronik arızalarda nokta tespiti çok önemlidir.

Fethiye Akademi Nissan servisimiz; oto elektrik arızalarında, TSE 12047 servis kalite standartlarında, kalibrasyonu güncel diagnostic test cihazlarıyla ve ekipmanlarıyla müşterilerine güvenilir ve kaliteti hizmet sunmaktadır.

 

 •  Tesisat tamiri
 •  Arıza-tespit Diagnostic
 •  Servis arıza lambası sıfırlama
 •  Far ayarı
 •  Akü şarj ölçümü ve değişimi
 •  Ampul ve sigorta değişimi
 •  Aracınızın marş ve şarj sistemi
 •  Led aydınlama dönüşümü
 •  Buji kontrol ve değişimi (Benzin)
 •  Gösterge paneli kontrol ve tamiri
 •  Kızdırması bujisi kontrol ve değişimi (dizel)
 •  Kalorifer tamiri
 •  Klima gazı değişimi
 •  Fan motoru ve korna
 •  Klima bakım ve tamiri
 •  Ateşleme bobini kontrol ve değişimi
 •  Merkezi kilit ve kontrol tamiri
 •  Airbag sistemi ve sensör kontrolü

Aracınızın hareket edebilmesini sağlayan en önemli bileşenlerden bazıları aslında elektrik sisteminde bulunmaktadır.

Aracınızın elektrik sitemi;

- Marş motoru
- Akü / Akümülatör
- Alternatör / Şarj dinamosu
- Konjektör / Konnektör
- Kablolar
- Sigortalar ve elektrik sistemini içinde barındıran sigorta kutusundan oluşturmaktadır.

Marş motoru / marş dinamosu ana motoru çalıştırmak amacı ile aküden aldığı güç ile çalışan ve volan dişlerinin dönmesini sağlayan motordur.

Akü; aracınızın motorunun çalışabilmesi için elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan ve marş motorunun çalışmasını sağlayan aksamdır.

Aracınızdaki aküyü şarj etme özelliğine sahip olan ve alternatör olarak da bilinen şarj dinamosu aracınızın motorunun çalışabilmesi için oldukça önemli bir aksamdır.

Konjektör ise şarj dinamosundan gelen elektriğin sabitlenmesini sağlayan aksamdır.

Akü Testi ve Değişimi

Oto elektrik ünitesinin görevlerinden biri akü testi ve değişimidir. Aracınızındaki akünün görevi enerji depolamaktır. Akü ömrü aracı kullanım şartlarına göre değişebilir. Genel olarak akü ömrü ortalama 4 ila 5 yıl arasındadır.

Akü değişimi öncesinde akünün zayıf yada bitik olduğu ölçümlerle netleştirilir. Elektrik tesisatındaki kaçak veya alternatörün zayıf oluşuda akünün zamanından çok daha önce bitmesine sebep olur. Bu sebeple akü değişiminden önce akünün bitmesine yada zayıflamasına sebep olan durum netleştirilmelidir.

Tamamen dolu olan bir akü 12,6 volt veya üzerinde ölçülmelidir. Motor çalışırken, bu ölçüm 13,7 ila 14,7 volttur.

Far Ayarı

Oto elektrik ünitesinin görevlerinden biri olan far ayarı ile araç sürüşünüzü keyifli hale gelir, güvenle yolculuk edebilmeniz sağlanır.

Trafikte güvenli bir sürüş için aracınızdaki farların ayarının doğru açıda olması elzemdir. Far ayarının oto elektrik konusunda bilgi sahibi olan biri tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi halde far ayarı yapılırken oluşacak en ufak bir hata büyük olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Kızdırma Bujisi Değişimi

Yalnızca dizel araçlarda kullanılan kızdırma bujisi aracınızın motorunun çalışabilmesi için gerekli olan hava-yakıt karışımının iyice ısınmasını sağlamaktadır. Kızdırma / ısıtma bujisi diğer bir deyişle ön ısıtıcı, dizel motorun silindirlerini çalıştırmadan önce ısıtmaya yarayan parçadır. Aracınızın kızdırma bujisinde bir arıza olması durumunda aracınızda sıcak havalarda birkaç denemenin ardından ateşleme sağlanıp motor çalıştırılabilir; ancak havanın soğuması hâlinde ne kadar denense de motor çalışmayacaktır.

Nissan Özel Servisi, dizel aracınızın sağlıklı çalışmasında en önemli etkenlerden biri olan kızdırma bujisi kontrol ve değişimini hassasiyetle yapar.

Far Ampul Değişimi Nasıl Yapılır?

Aracınızda aydınlatma görevini sağlayan far ampulü kontrol ve değişimini oto elektrik ünitesi bulunan servislerin yapması gerekir. Yuvasına tam oturtulmayan ya da farlarla uyumsuz olan bir ampul kısa sürede patlar.  Far ampul değişimi basit gibi gözüksede oto elektrik konusunda tecrübeli bir ustanın yapması gereken bir iştir.

Fethiye Nissan Servisinde far ampul değişimi ve araç aydınlatma kontrolleri oto elektrik ünitesindeki ustalık belgesi olan ekip arkadaşlarımız tarafından yapılmaktadır.

Öncelikle aracınızın güç konektörü ve gerekli bağlantılar çekilerek ampulün bulunduğu kapak çıkartılır.
- Ardından yeni ampul kapağa takılarak dikkatli bir şekilde kapak yerine yerleştirilir.
- Sonrasından bağlantılar tekrar yapılıp güç konektörü takılır.
- Bu işlemlerin sırası ile yapılmasının ardından, oto elektrik ünitesindeki ekibimiz tarafından gerekli testler yapılarak aracınız size teslim edilir.

Bize Ulaşın